Ako bojovať proti hlodavcom

 

Ako n bojovať proti hlodavcom a iným škodcom?

Každý z vás už určite narazil pri otvorení pivnice, skladu alebo chaty na potkana, myš alebo kunu. Niekto si na likvidáciu hlodavcov trúfne sám, ale čo by ste mali vedieť, čomu sa máte vyvarovať, na akých miestach sa najviac vyskytujú hlodavce a kedy je lepšie zavolať nás skúsených deratizérov? To všetko si povieme v tomto článku.

Na výskyt hlodavcov vás väčšinou upozornia výkaly alebo nepríjemný piskot. V prvom rade treba nájsť skrýšu, v ktorej sa hlodavce ukrývajú. Väčšinou ide o vyhryzené diery v drevenom materiály. (Mnoho krát dokážu hlodavce prehrýzť aj pevnejší materiál). Práve pri takýchto miestach treba umiestňovať deratizačné staničky, pretože je väčšia pravdepodobnosť odchytu hlodavca tam, kde sa pohybuje pravidelne.

Naša spoločnosť používa pri deratizácií výhradne len deratizačné staničky, ktoré sú humánnejšie a účinnejšie než klasická sypaná otrava. Sypaná otrava sa navyše môže dostať do kontaktu z vašimi deťmi alebo domácimi zvieratami. Pri sypanej otrave hlodavec nemusí uhynúť na mieste, ale na nedostupnom mieste. Na uhynuté zvieratá nikdy nesiahajte holými rukami. Použite pomôcky ako lopatky, rukavice sáčky. Uhynuté zviera by sa malo odviesť do kafilérie alebo aspoň spáliť niekde mimo obydlia a zdrojov pitnej vody.

Treba zvážiť v akom rozsahu sú hlodavce rozšírené nie vždy stačí lokálna deratizácia. Pri väčšom rozmnožení treba vykonať celoplošnú deratizáciu objektu. Povinnosť vykonať pravidelnú deratizáciu majú majitelia gastronomických zariadení a všetci tí, ktorí pracujú s jedlom, ale aj tí ktorí pracujú so zvieratami.

Kde sa najčastejšie vyskytujú bežné hlodavce:
Hlodavce ako Myš domová a Potkan hnedý sa najčastejšie vyskytujú v pivniciach a podkroviach. Ich výskyt je spojený najmä s voľne uloženými a nezabezpečenými potravinami. Samozrejme hlodavce a škodce sa vyskytujú na znečistených miestach, na ktorých je zanedbaná hygiena.

Najčastejšie hlodavce u nás

Potkan hnedý 
Alebo tiež ľudovo potkan, sa v prírode dožíva 2 roky. Jeho dĺžka je zvyčajne 20-30 cm. Môže dorásť až do hmotnosti 500 g. V jednom vrhu býva 7-10 mláďat. Potkany sa rozmnožujú najmä na jeseň a jar. Tieto hlodavce musia piť každý deň. Bez vody a potravy vydržia približne 5 dní. Majú slabý zrak, preto sa zvyčajne pohybujú popri stenách sú výbornými plavcami a nerobí im problém ani vyliezť po stene.

Myš domová
Myš má asi 9 cm a dožíva sa maximálne 1 až 2 roky. V letných obdobiach žije myš väčšinou vo voľnej prírode, na zimu sa sťahuje do pivníc a budov. Vo vrhu máva 4-6 mláďat. Myšie teritória bývajú väčšinou len niekoľko metrov štvorcových.

Informácie o tom ako sa zbaviť a bojovať proti hlodavcom nám boli poskytnuté deratizačnou firmou, ktorá sa zameriava na deratizáciu v okolí Považskej Bystrice. Ich špecifické a vlastné postupy, ktoré používajú na elimináciu hlodavcov sú maximálne účinné.

Ako sa zbaviť hmyzu?

Hmyz je rozšírený po celej zemi a dostane sa aj na miesta, na ktoré sa iné živočíchy nedostanú. Hmyz je pre cyklus veľmi dôležitý a však pokiaľ sa vám dostane do domácnosti vie byť pekne nepríjemný, ba až nebezpečný, preto ho treba čo najrýchlejšie eliminovať.

Medzi bežný hmyz, ktorý sa u nás vyskytuje patria mravce, ploštice, osi, včely, sršne a ďalšie. Takže podme si povedať ako účinne bojovať proti hmyzu.

Najlepšou formou je prevencia. V zásade platí: všade treba udržiavať poriadok a čistotu a nenechávať voľne položené a nezabezpečené potraviny. Veľmi účinným prostriedkom proti lietajúcemu hmyzu sú kvalitné sieťky proti hmyzu alebo lepiace mucholapky.

Ale čo robiť, keď sa hmyz dostane do vnútra a rozmnoží sa?

Pri likvidácií hmyzu záleží o aký druh ide a v akom rozsahu je rozmnožený. Na mravce existujú rôzne granule a postreky, ktoré by sa ich mali zbaviť. Granule nestačí rozmiestniť iba na miesto výskytu ale celoplošne, v každej miestnosti. Mravce zvyknú migrovať takže, ak umiestnite otravu alebo aplikujete postrek iba na jedno miesto, mravce sa presťahujú na druhé. Nie vždy je granulová otrava úspešná. Pri veľkom výskyte je lepšie zavolať dezinsekčnú firmu. Účinnou formou, ktorú využívajú profesionálny deratizéri je zamedzenie rozmnožovania mravcom. Mravcom sa podá látka, ktorú prenesú ku kráľovnej a tá sa vďaka nej stáva neplodná, to spôsobí, že celý rod vyhynie. Táto forma sa kombinuje aj s inými metódami likvidácie mravcov.

Pri včelách, osách a sršňoch sa odporúča nechať dezinsekciu na odborníkov. Ide o nebezpečný hmyz, ktorý môže spôsobiť ujmu na zdraví.

Nepríjemné ploštice

Ploštice sa vo veľkom rozšírili už aj u nás. Tento nepríjemný hmyz, sa vyskytuje najmä v blízkosti ľudí. Najaktívnejší je v noci, kedy útočí na človeka, keď spí a cicia mu krv. Preto je tento hmyz nazývaný ploštica posteľná. Ploštica sa dokáže skovať takmer všade, preto nie je ničím neobvyklým ak si ju donesiete z dovolenky, práce alebo autobusu. Okrem nepríjemných štípancov a alergických reakcií môžu ploštice prenášať infekčné choroby, preto sa ich treba čo najrýchlejšie zbaviť. Boj proti plošticiam nie je ničím jednoduchým. Jediné čo môžete urobiť je nájsť miesta výskytu a zavolať odbornú pomoc vo forme DDD – Deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu. Ploštice sa musia zlikvidovať a miesta výskytu kvalitne dezinfikovať.

Dúfame, že vám boli rady užitočné a že už v domácnosti alebo pivnici nemáte nezvaných hostí.